2012

Názory, komentáře a úvahy ze světa informačních technologií

01

Bře 2012

Nejvýraznějším, nebo alespoň nejčastěji diskutovaným trendem oblasti informačních technologií je momentálně cloud computing. I na stránkách IT Systems mu věnujeme hodně prostoru, a bohužel tak přispíváme k jeho nadužívání. Cítím se přitom vždy trochu provinile, protože jsem si vědom, že se vám ze všech těch mraků kolem už musí točit hlava a nejspíš hledáte nejbližší pevný bod v podobě bytelného podnikového serveru a diskového pole. Jenže v časopisu zaměřeném na podnikové informační technologie je těžké se vyhnout diskusím o poskytování IT formou služby. Jde o trend, kterému stěží unikneme. Proto vnímám jako důležité, téměř jako povinnost odborného IT periodika, věnovat se mu a přinášet konkrétní, nepřikrášlené informace o výhodách i úskalích cloud computingu. Slibuji tedy alespoň, že nebudeme brát slovo cloud nadarmo, ale jen v patřičných souvislostech.

Budeme například mapovat aktuální nabídku IT služeb poskytovaných z cloudu. S nabídkou takových služeb se totiž v posledních měsících doslova roztrhl pytel. V našem přehledu podnikových služeb typu SaaS, který průběžně doplňujeme a aktualizujeme na portálu SystemOnLine.cz, je momentálně už padesát podnikových IT služeb nejrůznějších typů. Od jednoduchých webových aplikací pro sběr dat pomocí formulářů přes rezervační systémy, řízení projektů a služby typu helpdesk, řadu CRM řešení až po ekonomické a ERP systémy. Je pravdou, že některé ze služeb v našem katalogu patří spíš do kategorie hostované aplikace. Nejde tedy o ryzí cloud computing, ve kterém opravdu nevíte, na kterém serveru běží vámi používaná aplikace a kde se fyzicky nacházejí vaše data. To není pro zařazení do přehledu rozhodující. Z našeho pohledu je rozhodující změna přístupu k poskytování a užívání IT prostředků a vlastnosti nabízené IT služby – okamžitá dostupnost, obousměrná škálovatelnost, transparentní obchodní model a cena přímo závislá na rozsahu užívání služby. Věřte, že to není utopie, cloudové služby takto fungují. Většinu z nabízených služeb si navíc můžete v omezeném rozsahu zdarma vyzkoušet a deklarované vlastnosti sami ověřit.

Mezi další příležitosti, kdy se nemůžeme novému trendu IT vyhýbat, patří projekty, ve kterých hraje cloud významnou roli a jsou zajímavé svým charakterem nebo velikostí. Praktické zkušenosti jsou vždy lepším zdrojem informací než marketingem přikrášlená teorie. Reference proto bývají hlavním kritériem při rozhodování o investicích do IT. Cloud zatím u nás na větší reference čeká. Někteří dodavatelé už sice uvádí nemalé počty uživatelů svých služeb, ale chybí praktické poznatky z jejich nasazení, jde o menší firmy nebo řešení vedlejší podpůrné agendy mimo core byznys podniku. Chybí názorná ukázka uplatnění cloudu pro řešení primárních procesů organizace. Přesněji řečeno, donedávna taková reference chyběla. Už od konce loňského roku je totiž nejen odbornou veřejností sledován IT projekt, ve kterém se zadavatel nebál jít neprobádanou cestou. Mám na mysli projekt nasazení nových informačních systémů na Ministerstvu práce a sociálních věcí.

Přiznám se, že jsem opravdu nečekal, že právě ministr práce a sociálních věcí bude průkopníkem cloud computingu v České republice. Navíc velmi zapáleným, který neváhá ledacos obětovat, aby ve svém resortu prosadil nový trend IT. Proto se neváhal zbavit informačního systému, který pro jeho resort vyvíjela jedna společnost prakticky na míru po dobu patnácti let. Starý systém možná léta fungoval bezchybně, ale neodpovídal nové vizi řízení agendy sociálních dávek, a proto musel ustoupit. Holt, když se kácí les.

Dnešní doba je velmi dynamická, a proto bylo třeba vývoj nového systému zkrátit na minimum. Na výběrové řízení vůbec nebyl čas, a proto bylo třeba použít léty ověřený postup, schovat nový projekt do starší rámcové smlouvy uzavírané pro zcela jiný záměr a změnit v ní seznam subdodavatelů, aby se do něj dostaly firmy, které s vedením ministerstva lépe sdílely vizi moderního systému. Zlí jazykové tvrdí, že sdílely dokonce více, než jen vizi, ale to je z hlediska načerpání zkušeností z projektu vedlejší. Pro nás je v rámci zmíněného projektu zajímavější využití datového úložiště typu cloud. Jde o mrak natolik neprostupný, že dokonce panují pochybnosti o jeho majiteli. Pro někoho možná znepokojující zjištění, vzhledem k tomu, že jsou v něm spravována osobní data poloviny republiky. Ale to už je zmíněný princip cloudu – koncový uživatel vůbec netuší, odkud je mu služba poskytována a kde jsou jeho data. To ví jen povolaní, kteří se starají o přidělování zátěže a prostředků.

Z hlediska koncového uživatele je důležité, že má k datům odpovídající autorizovaný přístup. Nutno přiznat, že v tomto ohledu projevil nový systém při svém rozjezdu drobné nedostatky, na které upozornili i koncoví uživatelé.

Jejich aktivní spolupráce je výhodou pro úspěch každého IT projektu, zejména při nasazení nového systému do provozu, kdy často bývá třeba ještě doladit drobné chybičky. V takové fázi projektu je potřeba uživatele získat pro společnou věc. Pomáhá osobní přístup a charisma manažera projektu – někteří z vás možná v práci zkolabují při manuálním přepisování dat, naši klienti možná nebudou mít co jíst, když jim nevyplatíme dávky v hmotné nouzi, ale já tuto oběť rád podstoupím.

Souhrnně řečeno, s uplatněním cloud computingu ve státní správě byly doposud praktické zkušenosti jen ze zahraničí, ale lokální reference chyběly. Projekt na ministerstvu práce jasně ukázal, že i přes některé drobné chybičky může mít využití cloudu i v našich organizacích zajímavé přínosy.

Vyšlo v časopise IT Systems

Vyberte prosím sociální síť, se kterou chcete stránku sdílet:

Lukáš Grásgruber

Ing. Lukáš Grásgruber vystudoval elektrotechnickou fakultu VUT v Brně, obor kybernetika. Už během studií zběhl k informatice a v oblasti IT se profesionálně pohybuje od roku 1996. Nejprve jako recenzent, editor, analytik, redaktor a od roku 1999 jako šéfredaktor časopisu IT Systems se zaměřením na podnikovou informatiku. Z lásky k městu, ve kterém vystudoval a dodnes pracuje, působí také jako manažer časopisu Brno Business & Style.

PODOBNÉ ČLÁNKY
Dosud žádné komentáře

Vstupte do diskuze a napište svůj komentář