2012

Názory, komentáře a úvahy ze světa informačních technologií

01

Dub 2012

Kdo koho brzdí?

Autor / v 2012 / Dosud žádné komentáře

Na stránkách IT Systems se většinou setkáváte s články, které poukazují na přínosy informačních systémů pro výkonnost podniku, efektivitu a kvalitu řízení procesů atd. Slovy klasika: samá pozitiva a sociální výhody. I když se cíleně snažíme postihnout také související rizika projektů implementace ERP, které zdaleka ne vždy splní očekávání vedení firem, zůstáváme veskrze pozitivní, pokud jde o přínos ERP systémů obecně. Ano, dá se za ně utratit více peněz, než bylo třeba. Dá se zpackat jejich implementace, nebo sáhnout vedle už při výběru řešení, které nepokrývá potřeby konkrétního podniku nebo organizace. Ve všech případech ale vidíme především individuální, nikoli systémové chyby.

Objevují se však i studie a odborné publikace, které tvrdí, že současné ERP systémy obecně spíše brzdí rozvoj podniků, protože jsou založené na příliš rigidních principech a nepodporují dostatečně moderní metody řízení. Jejich autoři volají po nových možnostech, nových funkcích.

Mnoho dodavatelů ERP systémů naopak na základě praktických zkušeností z reálných projektů potvrzuje, že podniky nejsou schopny plně využít potenciál ERP systémů. Kdo koho tedy brzdí?

Myslím, že odpověď je nasnadě – stále více se rozevírají nůžky počítačové gramotnosti podniků a organizací. Zatímco některé podniky opravdu naráží na limity svého informačního systému a trápí svého dodavatele požadavky na různá vylepšení, jinde vedou papírovou nebo tabulkovou válku i v agendách, které jejich informační systém dostatečně pokrývá.

Je to jako s mobilními telefony. Internetové diskuse jsou plné nespokojených štvanců moderních technologií, kterým u jejich mobilních miláčků chybí různé funkce, pro běžného uživatele stěží pochopitelné, natož pak prakticky využitelné. Proto si současně velká část uživatelů stěžuje na složitost nových mobilních telefonů a z jejich pohledu nadbytečnou nabídku funkcí u zařízení, které používají jen k telefonování a jednoduché textové komunikaci.

V obou uvedených příkladech, ať už se jedná o ERP systémy nebo mobilní telefony, tedy neplatí obecné tvrzení, že jsou dobré, nebo špatné. V obou případech vybírejte vhodné řešení podle svých možností a potřeb, vždy o kousek více, než jste schopni aktuálně využít. Buďte optimisty a věřte, že i vaše schopnosti a potřeby se budou vyvíjet k vyšším metám.

A jak jste na tom vy? Potřebujete se s mobilem častěji dovolat nebo připojit? Chybí vám v informačním systému nějaké funkce, nebo jste naopak množstvím funkcí, které vám systém nabízí, zahlceni?

Vyberte prosím sociální síť, se kterou chcete stránku sdílet:

Lukáš Grásgruber

Ing. Lukáš Grásgruber vystudoval elektrotechnickou fakultu VUT v Brně, obor kybernetika. Už během studií zběhl k informatice a v oblasti IT se profesionálně pohybuje od roku 1996. Nejprve jako recenzent, editor, analytik, redaktor a od roku 1999 jako šéfredaktor časopisu IT Systems se zaměřením na podnikovou informatiku. Z lásky k městu, ve kterém vystudoval a dodnes pracuje, působí také jako manažer časopisu Brno Business & Style.

PODOBNÉ ČLÁNKY
Dosud žádné komentáře

Vstupte do diskuze a napište svůj komentář