2012

Názory, komentáře a úvahy ze světa informačních technologií

01

Čvn 2012

Lidové pořekadlo praví, že nevstoupíš dvakrát do stejné řeky. Microsoft je zřejmě nezná, a proto uvádí pod názvem Surface už druhé zařízení v relativně krátké době. V prvním případě takříkajíc předběhl dobu, když v roce 2007 představil dotykem ovládaný počítač s projektorem a kamerami zabudovaný do konferenčního stolku. Vzpomínám si, jaké tehdy u nás způsobil pozdvižení na veletrhu Invex. Dnes má dotykovou obrazovku každý druhý mobilní telefon, ale tehdy šlo o zařízení jako ze světa sci-fi. Alespoň při prvním letmém pohledu na skupinu uživatelů, kteří mohli současně, gesty, pohyby rukou i pomocí různých předmětů, ovládat vestavěný počítač.

Až po bližším ohledání se konal návrat do reality a zájem opadl. Celé to vážilo metrák, běželo na operačním systému Windows Vista a chyběl prakticky jakýkoli software, který by užívání Surface v praxi dával nějaký smysl. O složitosti a ceně samotného zařízení nemluvě. Pro využití jako lepší informační kiosek byl Surface opravdu trochu drahý. Dodnes mi není úplně zřejmý záměr, s jakým byl Microsoft Surface uveden. S ohledem na nesporné kvality Microsoftu v oblasti obchodu a marketingu předpokládám, že cílem nebylo Surface prodávat. To si jistě v Redmondu spočítali. Pravděpodobněji tedy šlo o koncept, který měl něco demonstrovat. Jenže co vlastně první Surface ukázal kromě inženýrské dovednosti propojit několik zařízení v kompaktní celek? Další vývoj šel jinudy. Ve stejné době na jiném místě totiž Steve Jobs představil první iPhone (uveden v červnu 2007, měsíc po uvedení Surface) a dost možná už spřádal plány na iPad (představen v lednu 2010).

Nakonec tedy šlo o experiment, který se dlouze rodil (první nápad na Surface údajně pocházel už z let 2001 až 2003), aby rychle upadl v zapomnění. Ostatně proto si jeho jméno může Microsoft dovolit recyklovat.

Před několika dny byl slavnostně představen další Surface. První tablet z dílny Microsoftu. Tentokrát nejde o nějaký technologický koncept, který by předbíhal dobu. Spíš naopak. Nový Microsoft Surface bude konkurovat populárnímu iPadu s miliony skalních fanoušků a záplavě tabletů na platformě Android.

Samotný prodejní úspěch ale není hlavním cílem Surface. Ten má především pomoci novým verzím Windows v uvedení na trh. Tak jako Google podporuje rozšíření nových verzí Androidu řadou pilotních zařízení s označením Nexus, bude mít brzy i Microsoft na trhu tablet s vlastní značkou.

Uspěje tablet Surface lépe nežli jeho starší jmenovec? Upřímně bych mu přál, aby si svou část trhu našel, protože zdravá konkurence může dalšímu rozvoji IT jedině prospět. Stejně upřímně ale musím přiznat, že bych si na úspěch nového Surface nevsadil ani cent. Jeho technické parametry jsou velmi dobré, ale nenašel jsem mezi nimi nic převratného s ohledem na předpokládaný termín uvedení na trh. Zatím nevidím žádný tahák, tedy vlastnost, pro kterou bych si řekl – tohle musím mít. I když mezi parametry, které jsou zatím dostupné, chybí cena, pochybuji, že právě ta by měla být hlavním důvodem, proč si koupit Surface, a ne jiný tablet. Nakonec tak zůstává samotná platforma Windows RT jako důvod, proč si Surface pořídit, nebo nepořídit. Jsem přesvědčen, že zákazníci spíš přimhouří oko nad technickými parametry a vlastnostmi tabletu kvůli platformě, která je z nějakého důvodu zaujala, než naopak.

Možná se ale pletu a zákazníky nejvíce osloví pestrobarevné funkční obaly nového tabletu, které slouží jako klávesnice a touchpad. V podstatě tak dělají ze Surface lehký, tenký notebook, nebo moderně řečeno ultrabook. Moc pěkné. Ovšem hezkých ultrabooků už je na trhu dost a nějak mi uniká, proč nový tablet tak nutně potřebuje klávesnici, když ji zhruba sto milionů doposud prodaných tabletů nepotřebovalo?

Na polévku můžete použít lžíci nebo naběračku. Volíte podle toho, jestli chcete polévku jíst, nebo nabrat na talíř. Jejich funkce je teoreticky zaměnitelná, ale každá je lépe přizpůsobena jen svému účelu. Pochybuji o užitečnosti a úspěchu nástroje, který by měl sloužit obojímu. Na nabírání bude stejně příliš malý a na jedení zbytečně velký a neobratný.

Surface jako počítačový stůl

Píše se rok 2007. Microsoft veřejnosti představuje Surface, což je zařízení veliké jako běžný konferenční stolek a váží necelých sto kilo. Uvnitř se skrývá počítač s procesorem Intel Core 2 se dvěma gigabyty operační paměti, o které se systém dělí s grafickou kartou typu ATI Radeon X1600. Operačním systémem jsou Windows Vista. Nad počítačem je uložen projektor, který vysílá obraz na zrcadlo, které ho láme směrem nahoru na matnici. Tou je samotná plocha stolu. Počítač se ovládá snímáním doteků a předmětů položených na ploše, které zajišťuje pět infračervených kamer. Čtyři jsou rozmístěné v každém rohu a jedna uprostřed. Surface nejprve hojně cestuje po konferencích a veletrzích, k prvnímu komerčnímu nasazení dojde až na jaře roku 2008. Zmínky o něm najdete na internetu ještě na počátku roku 2010.

Surface jako tablet

Píše se rok 2012. Microsoft veřejnosti představuje svůj první tablet Surface, který by měl být k dispozici někdy na podzim ve dvou základních verzích s Windows RT a Windows 8 Pro. Surface s Windows RT bude postaven na platformě ARM, jeho tělo má být tenké 9,3 milimetru s hmotností přes 650 gramů. Výkonnější verze s Windows 8 Pro a procesorem Intel Core i5 bude mít hmotnost přes 900 gramů a tloušťku 13,5 milimetru. Zatímco na samotném zařízení není prakticky nic zajímavého (kromě nových Windows), pozornost budí několik typů funkčních obalů, které jsou představeny společně se Surface. Jde zejména o Touch Cover tenký tři milimetry, který obsahuje dotykovou plochu využitelnou nejen na psaní, ale i jako touchpad pro ovládání myši. Touch Cover nemá tlačítka, ale obsahuje pouze nakreslené klávesy s tlakovým snímáním v daných místech. Silnější Type Cover (tloušťka 5 mm) obsahuje klasickou hardwarovou klávesnici.

Vyšlo v časopise IT Systems

Vyberte prosím sociální síť, se kterou chcete stránku sdílet:

Lukáš Grásgruber

Ing. Lukáš Grásgruber vystudoval elektrotechnickou fakultu VUT v Brně, obor kybernetika. Už během studií zběhl k informatice a v oblasti IT se profesionálně pohybuje od roku 1996. Nejprve jako recenzent, editor, analytik, redaktor a od roku 1999 jako šéfredaktor časopisu IT Systems se zaměřením na podnikovou informatiku. Z lásky k městu, ve kterém vystudoval a dodnes pracuje, působí také jako manažer časopisu Brno Business & Style.

PODOBNÉ ČLÁNKY
Dosud žádné komentáře

Vstupte do diskuze a napište svůj komentář