2012

Názory, komentáře a úvahy ze světa informačních technologií

01

Srp 2012

Okurková sezona

Autor / v 2012 / Dosud žádné komentáře

Letošní okurková sezona se už pomalu chýlí ke konci, a tak můžeme krátce zrekapitulovat, čím do ní přispěl svět informačních technologií. Po pravdě řečeno přímo v oblasti IT se nic převratného nestalo. Počítače jsou zase o kousek rychlejší, tablety placatější a chytré telefony ještě chytřejší, mají rychlejší procesory, větší a zářivější displeje, díky kterým se stanete ještě více závislí na blízkosti elektrické zásuvky. Na trh se konečně dostala zařízení, která byla představena už před půl rokem, a do detailu byly rozpitvány vlastnosti zařízení, která si ještě půl roku nekoupíte. Zejména v segmentu mobilních zařízení už marketing většiny značek předbíhá výrobu bezmála o celou generaci. Není divu, hraje se o velké peníze a podíl na stále rychle rostoucím trhu, kde zákazníci lační po novinkách.

O úspěch na něm se bojuje různými metodami. Stále důležitější roli přitom hrají právníci v nekonečných soudních bitvách, které pokračovaly bez ohledu na prázdniny. Prakticky všechny velké společnosti se žalují navzájem o porušení různých patentů. Ve hře jsou miliardové licenční poplatky nebo snaha omezit, případně zcela zabránit prodeji konkurenčního výrobku. Namísto úsilí vloženého do vývoje vlastního produktu je věnováno obrovské úsilí do potlačení konkurence. Snad jen vlastníci rozsáhlých patentových sbírek si ještě myslí, že současná úroveň patentové ochrany je v oblasti ICT přiměřená. Už i mezinárodní telekomunikační unie ITU (organizace patřící pod OSN) si všimla, že současný stav patentové ochrany se v oblasti informačních a komunikačních technologií obrací proti původnímu záměru. Namísto podpory inovací jim ve skutečnosti brání a brzdí vývoj. Úředníci udělují patenty na každou maličkost, dílčí vlastnost, funkci, nebo spíš jen nápad, jak by něco mohlo fungovat nebo vypadat. Zahlceni tisíci návrhů udělují úředníci patenty s velmi podobným obsahem více společnostem. S každým takovým rozhodnutím sílí nadšení v advokátních kancelářích, kde už se těší na další šťavnatý spor o to, kdo to má kulaté, a kdo hranaté. ITU svolává na říjen konferenci, na které chce hledat východiska z téhle šlamastyky. Jsem za ni rád, ale nedělám si iluze, že se najde dostatek politické vůle neutěšenou situaci vyřešit. Udělené pseudopatenty mají dnes miliardovou hodnotu, které se nikdo nebude chtít dobrovolně vzdát.

O velké peníze se hraje také na burze. Mimořádně hořké okurky zde sklízí investoři, kteří zřejmě nečetli úvodník z květnového vydání IT Systems a koupili akcie Facebooku. V průběhu prázdnin pak mohli sledovat jen vytrvalý pokles jejich hodnoty. Horliví investoři, kteří nakoupili akcie Facebooku hned v prvních dnech po uvedení na trh, už odepsali polovinu jejich hodnoty.

U nás doma začala okurková sezona kauzou, díky které se slovní spojení informační systém opět dostalo na titulní stránky všech deníků a stalo se pravidelnou náplní televizního zpravodajství. Další ministerstvo totiž ukázalo, že jeho vedení není schopno uřídit IT projekt. Bohužel nešlo o žádný interní projekt a vedlejší, podpůrnou aplikaci. Systém pro správu centrálního registru vozidel je aplikace typu „mission critical“, na které závisí schopnost veřejné správy poskytovat jednu ze svých základních funkcí. Jeho zavedení ale ministerstvo dopravy prostě zpackalo. Horko z toho bylo nejen panu ministrovi, kterému, světe div, se hrozilo dokonce i odvolání – v našich poměrech něco neslýchaného. Horko bylo především všem majitelům aut, kteří trávili hodiny a dny na úřadech snahou provést úkony předepsané zákonem.

Nakonec si pan ministr své křeslo udržel. Podařilo se mu přimět dodavatele, aby nový systém centrálního registru uvedl do stavu, který označil za funkční. Nová aplikace je sice pomalejší než předchozí, databáze obsahuje obrovské množství chyb, ale ministerstvo má splněno. Drobné nedostatky se prý časem vychytají. Ve státní správě zjevně panují jiná měřítka fungujícího systému než v jakémkoli normálním podniku.

Přeji vám hezký zbytek léta

Vyšlo v časopise IT Systems

Vyberte prosím sociální síť, se kterou chcete stránku sdílet:

Lukáš Grásgruber

Ing. Lukáš Grásgruber vystudoval elektrotechnickou fakultu VUT v Brně, obor kybernetika. Už během studií zběhl k informatice a v oblasti IT se profesionálně pohybuje od roku 1996. Nejprve jako recenzent, editor, analytik, redaktor a od roku 1999 jako šéfredaktor časopisu IT Systems se zaměřením na podnikovou informatiku. Z lásky k městu, ve kterém vystudoval a dodnes pracuje, působí také jako manažer časopisu Brno Business & Style.

PODOBNÉ ČLÁNKY
Dosud žádné komentáře

Vstupte do diskuze a napište svůj komentář