2012

Názory, komentáře a úvahy ze světa informačních technologií

01

Zář 2012

Tři je málo? Čtyři už je dost?

Autor / v 2012 / Dosud žádné komentáře

Český telekomunikační úřad právě formou aukce rozděluje licence k využívání volných frekvencí, které jsou významné pro další rozvoj mobilních telekomunikačních služeb u nás. Zjednodušeně řečeno, jde o budoucí ceny volání, které mohou ovlivnit vstup nové konkurence na trh, ale především o dostupnost a rychlost mobilního internetu v ČR. Jedním z hlavních cílů přidělování kmitočtů má totiž být rychlý rozjezd vysokorychlostních mobilních sítí LTE, které by zlepšily pokrytí vysokorychlostním internetem a které umožňují několikanásobné zvýšení rychlosti datového přenosu proti sítím 3G.

Do jisté míry tak výsledek aukce ovlivní nejen samotný telekomunikační trh, ale mnoho dalších oblastí, ve kterých hraje mobil roli uživatelského zařízení pro přístup k různým službám. Nejen těm, které již známe, ale i těm, které si nyní ještě ani nedokážeme představit. Rychlý a dostupný mobilní internet s volnějšími podmínkami užívání (ano, mám na mysli především oblíbený FUP) ovlivní svět zábavy, médií, retailu, vzdělávání…

Snad právě s ohledem na význam a důsledky daleko přesahující odvětví ICT bylo přípravě výběrového řízení věnováno hodně času a pozornosti ze strany veřejnosti a médií. Posouval se i termín pro zasílání připomínek k zadávací dokumentaci, které podle ČTÚ nakonec podalo 29 subjektů. Kromě firem, které se zajímaly o podmínky tendru, mezi nimi byli občané a občanské iniciativy, poslanci, profesní sdružení a samozřejmě mobilní operátoři působící na českém trhu. Některé připomínky byly zohledněny, jiné jen vypořádány. Vznikl kompromis, do kterého nenapravitelní optimisté vkládali naděje, že se o nové frekvence popere hned několik nových hráčů na trhu, přiostří tak konkurenční prostředí a dál už to znáte, samá pozitiva a sociální jistoty. Dnes už víme, že nic takového se nestalo. Do výběrového řízení se přihlásili všichni tři stávající operátoři a společnost PPF jako jediný potenciální nový konkurent na trhu. Další společnosti, které svoji účast zvažovaly, jako Dial Telecom, KKCG nebo Penta, se nakonec do výběrového řízení nepřihlásily. V mnoha komentářích jsme se ihned mohli dočíst, že už samotné složení a počet firem přihlášených do tendru je zklamáním, bez ohledu na jeho výsledek. Ten bude znám až na konci roku.

Zklamání je úměrné očekávání. Přiznám se, že jsem také čekal větší zájem o volné frekvence a místo na trhu, kde jdou marže do desítek procent a zisky do miliard. Cesta k nim je ale velice obtížná a kapitálově náročná. Stávající operátoři mají dostatečně silné pozice na to, aby novému konkurentovi vstup na trh zkomplikovali. Mají všechny zákazníky přímo ve svých rukou, mohou je přímo ovlivňovat. Na našem telekomunikačním trhu totiž prakticky neexistuje velkoobchod, chybí zde distributoři a reselleři, nebo chcete-li virtuální operátoři, kteří nabízejí telekomunikační služby a pečují o své zákazníky, aniž by vlastnili vysílače a páteřní infrastrukturu. Stejně jako na trhu s elektřinou nebo plynem působí společnosti, které nevlastní žádnou elektřinu, dráty ani roury. Zatímco u energií si zákonodárci uvědomili, že trh uvolní jen legislativou vynucené oddělení výroby, prodeje a distribuce, u telekomunikačních služeb ponechali vytvoření trhu na dohodě. Ať se dohodnou? Naprostá blbost, kterou přesto klidně a s vážnou tváří hlásali a hlásají, i když samozřejmě dobře ví, že v našich podmínkách operátoři logicky nemohou mít zájem na tom, aby se jim někdo pletl do podnikání, aby někdo třetí vstupoval mezi ně a zákazníka. Proto se nedohodnou.

Možná se na konci roku přeci jen dočkáme čtvrtého mobilního operátora. Možná nás příjemně překvapí agresivní cenovou politikou, která osloví trh a zatlačí na marže stávajících operátorů. Podle mě to ale zásadní problém našeho telekomunikačního trhu nevyřeší. Myslím, že nejde o počet operátorů. Proč jsou tři málo a čtyři už dost? Proč by se čtvrtý operátor měl chovat jinak, než ti stávající? Mobilní operátoři nejsou charitativní organizace. Jako každá firma se musí snažit o zisk.

Čtyři primární operátoři dost možná pro fungující trh stačí (nabízí se paralela s aktuálním počtem multiplexů pro digitální vysílání), ale jen pokud nebudou mít právo libovolně bránit dalšímu obchodování s jejich službami a naopak budou mít povinnost nabídnout nediskriminační podmínky kvalifikovaným distributorům. To pak bude Havaj!

Vyšlo v časopise IT Systems

Vyberte prosím sociální síť, se kterou chcete stránku sdílet:

Lukáš Grásgruber

Ing. Lukáš Grásgruber vystudoval elektrotechnickou fakultu VUT v Brně, obor kybernetika. Už během studií zběhl k informatice a v oblasti IT se profesionálně pohybuje od roku 1996. Nejprve jako recenzent, editor, analytik, redaktor a od roku 1999 jako šéfredaktor časopisu IT Systems se zaměřením na podnikovou informatiku. Z lásky k městu, ve kterém vystudoval a dodnes pracuje, působí také jako manažer časopisu Brno Business & Style.

PODOBNÉ ČLÁNKY
Dosud žádné komentáře

Vstupte do diskuze a napište svůj komentář