2012

Názory, komentáře a úvahy ze světa informačních technologií

01

Říj 2012

Těšíte se na Windows 8?

Autor / v 2012 / Dosud žádné komentáře

Jednou z hlavních událostí letošního podzimu ve světě IT je uvedení nových Windows 8. Jde o událost, která je sledována nejen mezi IT odborníky, ale i mezi burzovními analytiky a obchodníky s cennými papíry. Přijetí nových Windows totiž přinejmenším napoví, zdali se Microsoftu a jeho partnerům podaří prosadit na rychle rostoucím trhu mobilních zařízení. Ten zatím s přehledem ovládá Apple s postupně se rozšiřující nabídkou doslova zbožňovaných iPx zařízení a pak také Samsung a plejáda dalších firem, které vsadily na operační systém Android od Googlu.

Osobně si myslím, že z pohledu samotného Microsoftu je případný neúspěch nových Windows přeceňovaný. Microsoft má dnes na mobilním trhu velmi malý podíl vlastních produktů a služeb, a přesto z něj dokáže získávat velmi zajímavé příjmy díky svým patentům a licenčním poplatkům od výrobců zařízení s Androidem. Mobilní trh pro něj zatím není rozhodující a může zde prakticky jen získat. Předpokládám, že díky mobilním Windows 8 získá větší podíl na trhu, ale na celkové výsledky Microsoftu bude vliv Windows 8, alespoň zpočátku, relativně malý. Microsoft má stabilní a řádově vyšší příjmy z prodeje aplikací a Windows v domácnostech, a především v podnikové sféře, u které snad nikdo nepředpokládá, že by se po novém systému bezhlavě vrhla a utrácela za instalaci a další školení uživatelů. Vždyť mnoho podniků teprve nedávno přešlo na Windows 7, nebo dodnes zůstávají na starších verzích. Jsou si totiž vědomi skutečnosti, že samotný operační systém není nástroj, ale prostředí, které musí být především bezpečné a stabilní.

Naopak naprosto zásadní význam má uvedení Windows 8 pro finskou ikonu Nokia. Její sláva a tržby postupně upadají. Nokia prohospodařila obrovskou konkurenční výhodu v podobě masy věrných uživatelů, kteří při výběru nového telefonu vědomě a spontánně ignorovali nabídku jiných značek. Způsob ovládání a nastavení jiných telefonů prohlašovali za nelogický, Symbian byl pro ně nejlepším operačním systémem. Věřte mi. Sám jsem mezi takové uživatele dlouho patřil.

Dnes je všechno jinak. Nokia se v posledních letech zmítá v křeči nepochopitelných manažerských rozhodnutí. Pořád dělá skvělé telefony, ale rozhodnutí zaříznout Symbian, ignorovat Android a vše vsadit na Windows je riskantní hra, která zatím vůbec nevychází. Jde o sázku na jedinou kartu, která dlouho nepřicházela a Nokia tak postupně prohrávala jednu rundu za druhou. Teď je konečně její vysněná karta na stole. Přesto pochybuji, že jí hazardní hra vyjde. Zatím si ale neumím představit, jaká karetní kombinace by musela přijít, aby Nokia svůj hazard s Windows vyhrála. I kdyby se lidé do nových mobilních Windows zamilovali a stáli na ně fronty jako na nová nakousnutá jablka, je připravena skočit po této příležitosti celá řada dalších výrobců. Samsung, HTC a další už telefony a tablety s Windows 8 uvedli nebo ohlásili. Možná má Nokia ještě nějaké eso v rukávu, ale tipnul bych si spíš na neúspěšné blafování.

Někteří analytici upírají k Windows 8 pozornost v naději, že se novému systému podaří znovu oživit zájem uživatelů a pomalu upadající trh osobních počítačů a notebooků, které jsou dnes v prodejích válcovány chytrými telefony a tablety. Osobně si myslím, že je to naprosto mylná představa. Windows 8 jsou dobré, možná dokonce výborné. Trh PC ale neupadá, protože by současná nabídka operačních systémů byla špatná. Prodej PC stagnuje, protože stále více domácností a uživatelů zjišťuje, že žádný počítač vlastně nepotřebují. Činnosti, kvůli kterým dříve zapínali počítač, dnes obstará chytrý telefon, tablet, herní konzole, nebo přímo samotná televize. PC je stále skvělý pracovní nástroj. Lidé ale doma nechtějí pracovat. Chtějí se bavit, komunikovat, poslouchat hudbu, sledovat filmy, mrknout se, co je nového, sdílet fotografie, přispět do debaty nějakou hláškou… Dále doplňte cokoli dalšího, co máte rádi nebo co vám fantazie dovolí. I když vše uvedené můžete dělat na PC, lze se bez něj docela dobře obejít a stále více lidem tato varianta vyhovuje lépe.

Často v souvislosti s úpadkem PC trhu slýchávám argument, že počítače se budou s Windows 8 lépe prodávat, protože budou lépe spolupracovat s mobilními zařízeními se stejným systémem. Na první poslech to možná zní logicky, ale přesto si myslím, že je to omyl. Integraci různých zařízení, ať už doma nebo v podnikovém prostředí nezajistí shodný operační systém, ale aplikace a služby v cloudu, které fungují napříč různými platformami. Větší význam než uvedení Windows 8 proto mělo oznámení Microsoftu, že nová verze Office 2013 bude v příštím roce uvedena i pro Android a iOS jako nativní aplikace.

Těšíte se na Windows 8? Já se těším na Office 2013 pro Android.

P.S. Už nyní kolují po webu návody, jak vrátit novým Windows 8 podobu těch starých, jak zcela vypnout nové rozhraní Metro, jak doplnit chybějící tlačítko Start, zachránit oblíbenou pracovní plochu, průhledné lišty oken a další vlastnosti starých Windows, na které si uživatelé zvykli a nechtějí se jich vzdát.

Opravdu jsou uživatelé Windows tak konzervativní? Proč se něco podobného neděje u iOS nebo Androidu? Zákazníci Apple jsou známí tím, s jak nekritickým nadšením přijímají každou novinku. Uživatelé zařízení se systémem od Googlu zase pátrají po webech, kdy už bude i jejich zařízení aktualizováno na novější verzi Androidu. Uživatelé Windows hledají stejně usilovně, ovšem se slovy, kde se to nové dá proboha vypnout?

Vyšlo v časopise IT Systems

Vyberte prosím sociální síť, se kterou chcete stránku sdílet:

Lukáš Grásgruber

Ing. Lukáš Grásgruber vystudoval elektrotechnickou fakultu VUT v Brně, obor kybernetika. Už během studií zběhl k informatice a v oblasti IT se profesionálně pohybuje od roku 1996. Nejprve jako recenzent, editor, analytik, redaktor a od roku 1999 jako šéfredaktor časopisu IT Systems se zaměřením na podnikovou informatiku. Z lásky k městu, ve kterém vystudoval a dodnes pracuje, působí také jako manažer časopisu Brno Business & Style.

PODOBNÉ ČLÁNKY
Dosud žádné komentáře

Vstupte do diskuze a napište svůj komentář