2013

Názory, komentáře a úvahy ze světa informačních technologií

01

Kvě 2013

Cloud computing v praxi

Autor / v 2013 / Dosud žádné komentáře

Jsem fanoušek letních hudebních festivalů. I když je stále vzácnější příležitost, kdy se mi podaří vyšetřit dostatek volného času, snažím se alespoň několikrát v roce provětrat některé z mých černých triček, vmísit se do davu a vychutnat si zvláštní atmosféru živého rocku pod širým nebem. Zdaleka ne každý festival, který jsem navštívil, mohu hodnotit jako vydařený. Někdy účastníky potrápí počasí, jindy organizátoři, výjimečně účinkující. Přesto vnímám hudební festivaly jako místo nabité pozitivní energií. Nově musím dodat, že jde také o místo zaslíbené cloud computingu. Nevěříte?

Když jsem byl o víkendu na svém prvním letošním festivalu, rozhodl jsem si jedno vystoupení užít co nejblíže mé oblíbené kapely. Oželel jsem proto kvalitu poslechu, který těsně před pódiem stojí většinou za pendrek. Oželel jsem i přestávku na občerstvení mezi jednotlivými vystoupeními. Abych získal místo v prvních řadách, musel jsem se natlačit před pódium dlouho před začátkem koncertu. Bohužel se mi nepodařilo zlákat nikoho z kamarádů, aby opustil pohodlí občerstvovací zóny a šel do kotle se mnou. Proto jsem se brzy začal před pódiem nudit.

Chvíli mě bavilo sledovat, jak si kapela připravuje nádobíčko. Jenže pozorování bedňáků mi dlouho nevydrželo. Do začátku koncertu přitom zbývala ještě půlhodina. Co s ní? Podvědomě jsem vytáhl telefon. Ne, nechtěl jsem nikomu zavolat ani napsat. Nejsem typ na bezobsažné klábosení pro strávení volného času. Projel jsem raději očima titulky posledních zpráv, zkontroloval sportovní výsledky, mrknul se na kalendář a do mailové schránky, jestli v ní nepřistálo něco zábavného. Bohužel nic. Samá práce. Proto jsem e-mail raději rychle zavřel. Cíleně jsem ignoroval také náš redakční systém, Dropbox a další služby, které mi telefon nabízel, ale kde to zavánělo každodenními starostmi, které jsem si v tu chvíli prostě nechtěl připouštět.

Co teď? Vzpomněl jsem si, že rosničky vyhrožovaly přeháňkami. Spustil jsem proto Meteoradar, abych zjistil, jak dlouho ještě vydrží stávající počasí. Ujistil jsem se, že z mraků nade mnou hned tak nezaprší. V tu chvíli mě zaujala hudba, kterou zvukař pouštěl jako výplň do repráků. Nejprve jsem lovil v paměti a snažil se uhádnout, o jakou kapelu a skladbu se jedná. Hádal jsem jen tak, bez ověření, jestli jsem se trefil. Pak jsem si vzpomněl na šikovnou aplikaci SoundHound. Stáhl jsem ji z marketu a hned ji spustil, abych si svůj tip zkontroloval. I přes okolní ruch se aplikaci podařilo skladbu pokaždé spolehlivě identifikovat. Potěšilo mě, když jsem kapelu, nebo i skladbu uhádnul, a byl jsem rád i v případě, kdy jsem objevil zajímavého interpreta, kterého jsem dříve neznal. Hned jsem si jej uložil do playlistu on-line hudební knihovny.

Během půlhodinky před koncertem jsem využil bezmála desítku webových služeb. Stěží bych vymyslel názornější příklad, jak mobilita informačních technologií a cloudové služby mění způsob, jakým se bavíme, přistupujeme k informacím, komunikujeme a pracujeme.

Vyšlo v časopise IT Systems

Vyberte prosím sociální síť, se kterou chcete stránku sdílet:

Lukáš Grásgruber

Ing. Lukáš Grásgruber vystudoval elektrotechnickou fakultu VUT v Brně, obor kybernetika. Už během studií zběhl k informatice a v oblasti IT se profesionálně pohybuje od roku 1996. Nejprve jako recenzent, editor, analytik, redaktor a od roku 1999 jako šéfredaktor časopisu IT Systems se zaměřením na podnikovou informatiku. Z lásky k městu, ve kterém vystudoval a dodnes pracuje, působí také jako manažer časopisu Brno Business & Style.

PODOBNÉ ČLÁNKY
Dosud žádné komentáře

Vstupte do diskuze a napište svůj komentář