2013

Názory, komentáře a úvahy ze světa informačních technologií

01

Srp 2013

Microsoft je symbolem generační proměny IT

Autor / v 2013 / Dosud žádné komentáře

Nemám ve zvyku se v úvodníku tak obšírně věnovat jediné společnosti, ale aktuální počínání Microsoftu je pro mě symbolem právě probíhající generační proměny IT, a proto se dnes do ní budu strefovat ze všech stran. V dobrém i zlém.

Microsoft se velmi pomalu prosazuje na mobilních zařízeních. Jistě mnohem pomaleji, než by si přáli akcionáři, vedení společnosti a skalní fanoušci značky (přinejmenším jednoho znám). Microsoft je tak názorným příkladem, že mobilní zařízení s sebou přinesla jiný přístup uživatelů k IT, který pro firmu orientovanou na svět počítačů a serverů není snadné uchopit. V čem? Například v tempu, jakým je schopna uvádět novinky na trh. Poslední tři verze Windows Server mají označení 2003, 2008 a 2012. Myslím, že na serverech je to přiměřené tempo. Ale na mobilech a tabletech nemůžete uvést po roce mírně odladěnou verzi 8.1 a tvářit se jako vítěz. Už včera bylo pozdě na verzi 9 se zásadními novinkami.

Microsoft také vsadil na špatnou kartu nového a jednotného rozhraní, která mu na mobilních zařízeních vůbec nepomohla a na ostatních počítačích jednoznačně škodí. I když se budou skalní fandové rvát za Metro do roztrhání těla, převažující reakce uživatelů jsou jednoznačné. Dá se s tím pracovat, dá se na to zvyknout, ale pro většinu zákazníků je to spíš argument proti nákupu. Utrácím peníze, abych něco získal, a ne proto, abych si musel zvykat. V poslední době se prý výborně prodávají telefony Nokia Lumia řady 500 s mobilními Windows. Aby taky ne. Jde o zařízení s výborným poměrem ceny a výkonu a operačním systémem dobře odladěným pro dané zařízení. Určitě ale není prodejním argumentem, že uživatelské rozhraní telefonu je stejné jako na desktopu nebo notebooku. Kdyby Nokia vyráběla zařízení s Androidem, prodala by jich desetkrát tolik, protože pořád umí dělat špičkový hardware a její značka má důvěru.

Ani na tabletech se Microsoft nevyhnul přehmatu, který jej zbrzdil. Ano mám na mysli zbytečnou tabletovou verzi Windows RT, o kterých většina z vás možná ještě nikdy neslyšela a pravděpodobně už ani neuslyší. Bude zajímavé sledovat, jak dlouho se ještě bude Microsoft snažit ji prosadit. Než tato odlehčená a zpětně nekompatibilní verze Windows dospěla na trh, už tam pro ni nebylo místo. Kdo chce na tabletu nebo dotykovém ultrabooku Windows, může je mít. Plnou verzi se všemi aplikacemi, kvůli kterým přece počítač zapínáme. Verze RT je slepou uličkou, kterou si Microsoft může bez větší újmy dovolit. Google také pravidelně prořezává své služby, do jejichž vývoje investoval velké peníze. Pokud neplní očekávání, neváhá je integrovat do jiných služeb, nebo úplně zrušit. Bude mít Microsoft stejnou odvahu, nebo ještě nechá několika partnerům s dostatečně velkými sklady pustit žilou? Nokia prý už chystá nový tablet s Windows RT. Nechci být zlým prorokem, ale myslím, že ani Nokia už ertéčka nezachrání.

Před půl rokem jsem na tomto místě předpovídal neúspěch tabletu Microsoft Surface. Přesto jsem nečekal, o jak velký propadák nakonec půjde. Na našem trhu se první generace Surface ani neobjevila (oficiální distribucí) a v zahraničí už připravují výprodeje. Přitom jde o krásný kus hardwaru, o kterém se hodně napsalo, hodně mluvilo, ale pak si stejně všichni šli koupit iPad, Galaxy nebo Nexus. Microsoft se pochopitelně nevzdává a postupně se na mobilním trhu prosadí. O tom nepochybuji. Pomáhá mu a místo uvolňuje BlackBerry, která už dlouho postrádá životaschopnou vizi, kterou by mohla ostatním platformám konkurovat. Otázkou pro mě zůstává, co se Microsoft rozhodl obětovat v zájmu prosazení na mobilním trhu? Svým stávajícím zákazníkům totiž stále intenzivněji okopává kotníky a ještě je dráždí ujištěním, že jedná v jejich prospěch. Když rušíte funkci systému, protože ji používá jen malá část uživatelů, měli byste si nejprve zjistit, o jakou část uživatelů jde. Nejde náhodou o pokročilé uživatele, kteří ovlivňují názory a povědomí širší veřejnosti? A pokud rušíte funkci, kterou používají naprosto všichni uživatelé, měli byste se prostě nechat vyšetřit. Chápu, že existuje nějaká strategie převodu uživatelů na nový způsob ovládání, ale nebylo by rozumnější vycházet z reálné situace na trhu? Když mám miliony uživatelů zařízení s klasickým ovládáním pomocí klávesnice a myši, nemohu jim beztrestně sebrat základní funkce pro ovládání systému jen proto, že chci oslovit uživatele dotykových zařízení, které nemám a v dohledné době ani mít nebudu. S každou další verzí Windows jsem pravidelně čelil otázce, která mířila na některá „vylepšení“ a nově uváděné funkce: A kde se to dá vypnout? Protože Microsoft přitvrdil, musím teď kolegům a kamarádům radit, jak vůbec počítač dostat do práceschopného stavu, jak jej vypnout a jak vrátit zpět rozcestník aplikací.

Microsoft nedávno přišel s oznámením, že zavede novou firemní strukturu a sjednotí strategii. Zapomněl ale dodat, která produktová linie bude společným jmenovatelem, od které se budou odvíjet vlastnosti a funkce ostatních produktů a služeb. Já mám v této otázce vcelku jasno. Bohužel mi nepatří židle v představenstvu Microsoftu, a proto mohu do Redmondu jen vzkázat jedno zásadní doporučení. Podívejte se na úspěch a oblibu svých produktů v poslední dekádě a mělo by vám být jasné, že hlavním nositelem smysluplného vývoje vaší firmy jsou serverová řešení, informační systémy a cloudové služby. Hledejte vlastnosti a funkce, které z dříve podceňovaných produktů, jako je SharePoint nebo SQL Server, udělaly masovou záležitost. A konečně přestaňte lámat zákazníky přes koleno.

Vyšlo v časopise IT Systems

Vyberte prosím sociální síť, se kterou chcete stránku sdílet:

Lukáš Grásgruber

Ing. Lukáš Grásgruber vystudoval elektrotechnickou fakultu VUT v Brně, obor kybernetika. Už během studií zběhl k informatice a v oblasti IT se profesionálně pohybuje od roku 1996. Nejprve jako recenzent, editor, analytik, redaktor a od roku 1999 jako šéfredaktor časopisu IT Systems se zaměřením na podnikovou informatiku. Z lásky k městu, ve kterém vystudoval a dodnes pracuje, působí také jako manažer časopisu Brno Business & Style.

PODOBNÉ ČLÁNKY
Dosud žádné komentáře

Vstupte do diskuze a napište svůj komentář