2013

Názory, komentáře a úvahy ze světa informačních technologií

01

Zář 2013

Vyšší cíle Microsoftu

Autor / v 2013 / Dosud žádné komentáře

Krátce po vydání minulého čísla IT Systems jsem na vlastní kůži zažil, jak je ošidné publikovat v měsíčníku a přitom komentovat aktuální situaci na trhu. I když píšu úvodníky doslova na poslední chvíli, než se můj komentář přes grafiky, tiskaře, distribuční firmu a poštu dostane k vám, uplyne dost času, aby vývoj trhu nabral zcela nové obrátky. V novém kontextu pak mohou zveřejněné názory a komentáře nabývat jiný význam.

Když jsem v minulém čísle komentoval aktuální vývoj trhu IT na příkladu Microsoftu, jako jednoho z lídrů a ukázkový příklad probíhajících změn, zmínil jsem se také o jeho spolupráci s Nokií. Dnes už bych slovo spolupráce nepoužil. Krátce po vydání minulého čísla IT Systems totiž přišla zpráva, že Microsoft koupí Nokii za 5,4 miliardy eur.

Minule jsem tedy ještě netušil, že je doslova na spadnutí naplnění všech konspiračních teorií o trojském koni ve vedení Nokie, kterým dalo vzniknout její zdánlivě nepochopitelné vazalské chování pod vedením exmanažera a pravděpodobně i budoucího manažera Microsoftu. Dnes už je víceméně jasné, že ze strany Microsoftu to byla pečlivě promyšlená strategie pro efektivní získání pozice na mobilním trhu. Jenom se potvrdilo, že přes všechny úsměvy a nadšené potřásání rukou se v technologickém byznysu hraje s velmi ostrými lokty.

Postoje akcionářů finské legendy už mi tak jasné nejsou, ale rozhodně si nemohou stěžovat, že někdo jednal za jejich zády. Jednal ten, koho si vybrali, a jednal způsobem, ze kterého bylo dlouho zřejmé, že sleduje vyšší cíle, než je bezprostřední zisk. Jen jsou teď možná někteří z nich překvapeni důsledky takzvané intenzivní spolupráce, ze které profitovala především druhá strana. I když slovo profitovala není úplně přesné, protože pokud Microsoft zatím na něčem opravdu slušně vydělává v oblasti mobilních zařízení, tak to jsou především licenční poplatky za technologie použití v Androidu. Ani s Nokií pod křídly nemá Microsoft v mobilním byznysu zdaleka vyhráno.

Když se Microsoftu nakonec podaří Nokii opravdu koupit (v cestě mu ještě stojí nějaké drobné špumprnákle jako je schválení akcionářů), bude si muset vybrat cestu Applu, nebo cestu Googlu. Tedy cestu vlastního systému precizně odladěného na vlastním zařízení a budování kultu značky (Nokia k tomu jistý potenciál má), nebo pravděpodobněji cestu univerzálního systému pro zařízení vlastní i jiných výrobců. Zejména ve druhém případě ale převzetí Nokie nic zásadního neřeší z hlediska organického růstu a stejně jako akvizice Motoroly ze strany Googlu by šlo především o defenzivní krok. Ovšem s jiným cílem. Zatímco Motorola měla pro Google hodnotu zejména v oblasti duševního vlastnictví (patenty, značky, technologie), má Nokia pro Microsoft hodnotu nenulového tržního podílu.

Kontrola nad Nokií dá Microsoftu určitou záruku alespoň minimálního pokrytí trhu i ve chvíli, kdy by ostatní výrobci ztratili trpělivost nad doposud velmi slabými prodeji mobilních zařízení na platformě Windows. S ohledem na tuto strategickou hodnotu Nokie pro Microsoft mě překvapila relativně nízká cena akvizice. Relativně ve srovnání s Motorolou, kterou také Google kupoval ze strategických důvodů, ve chvíli nejtužších patentových sporů, a proto za ni nabídl cenu vysoko nad aktuální tržní hodnotou (+ 63 %). Nutno ovšem dodat, že Motorolu před akvizicí neřídil exmanažer Googlu, který by ji nechal nejprve trochu vykrvácet, aby byla povolnější.

Jsem přesvědčený, že pro Microsoft je akvizice Nokie právě nyní velmi dobrým nákupem. Skvěle načasovaným do období, kdy z trhu prakticky mizí platforma BlackBerry, mobilní Windows srovnávají krok s konkurencí a Nokia postupně vybudovala široké portfolio pokrývající téměř všechny úrovně mobilních zařízení (zatím chybí tablety). Ryze pragmaticky, přes všechny výhrady, přeji spojení Microsoftu a Nokie úspěch. Jako nestranný pozorovatel a zákazník si totiž nemohu přát nic jiného, než je pestrá nabídka různých mobilních platforem.

Vyšlo v časopise IT Systems

Vyberte prosím sociální síť, se kterou chcete stránku sdílet:

Lukáš Grásgruber

Ing. Lukáš Grásgruber vystudoval elektrotechnickou fakultu VUT v Brně, obor kybernetika. Už během studií zběhl k informatice a v oblasti IT se profesionálně pohybuje od roku 1996. Nejprve jako recenzent, editor, analytik, redaktor a od roku 1999 jako šéfredaktor časopisu IT Systems se zaměřením na podnikovou informatiku. Z lásky k městu, ve kterém vystudoval a dodnes pracuje, působí také jako manažer časopisu Brno Business & Style.

PODOBNÉ ČLÁNKY
Dosud žádné komentáře

Vstupte do diskuze a napište svůj komentář