2013

Názory, komentáře a úvahy ze světa informačních technologií

05

Lis 2013

Internet věcí, nebo další internetová bublina?

Autor / v 2013 / Dosud žádné komentáře

Burza v New Yorku má za sebou primární emisi akcií Twitteru, velmi populární sociální sítě, která zatím nenašla fungující obchodní model, ale přesto si získala velkou důvěru investorů. Ihned po uvedení na trh začala hodnota akcií prudce posilovat. Od emisní ceny 26 dolarů vystoupala velmi strmě až na padesát dolarů. Na firmu, která je zatím ztrátová, to není vůbec špatný výsledek. Vlastníci mohou být s primární emisí spokojení. Za zlomek firmy získali necelé dvě miliardy dolarů. Stejně tak jsou spokojení investoři, kteří rozpoznali potenciál Twitteru, koupili a prodali včas.
Přiznávám, že sám jsem podobný vývoj rozhodně neočekával. Zvláště po zkušenosti s emisí ještě populárnějšího Facebooku, který po uvedení na trh naopak prudce poklesl a trvalo velmi dlouho, než se cena jeho akcií dostala nad úroveň emisní ceny. Stalo se tak až poté, co Facebook dokázal výrazně zlepšit svoji výkonnost v oblasti prodeje reklamy na mobilních zařízeních a dostal se do provozního zisku. Twitter nic podobného zatím nedokázal. Ztrátová firma s ročním obratem 350 milionů loni a snad 600 milionů letos dosáhla tržní hodnoty přes 22 miliard. Nemusíte být expert na akciové trhy, aby vám bylo jasné, že tu něco nehraje. Běžná ekonomická pravidla přestávají platit. Zisk, nebo ztráta. Kdo by to řešil? Hlavně, že máme hodně uživatelů, velkou návštěvnost a sledovanost. Kdy a kde už jsme podobná tvrzení slyšeli? Jistě si ještě vzpomenete. Ano, už tu kdysi byla. Nová ekonomika. Není to zase tak dávno, co se poprvé zhroutila. Nyní je tu znovu.

Před třinácti lety vystoupil jeden svérázný ekonom a politik na Invexu s přednáškou na téma nová ekonomika. Ostře se proti ní ohradil. Vysvětloval, že není žádná stará a nová ekonomika, že v reálném světě platí reálné peníze. Bylo to opravdu velmi zvláštní. Musel si připadat, jako když muslimům káže o škodlivosti Koránu, protože nová ekonomika tehdy byla zbožňovaným pojmem a technologické firmy, zejména startupy, doslova magnetem na investice.

Pro mladší čtenáře zde musím připomenout, že Invex byl svého času velmi sledovaný a prestižní veletrh informačních technologií v Brně. Vystoupit právě zde s filipikou proti přeceňování IT bylo velmi kontroverzní. Ostatně přesně ve stylu zmíněného politika, jehož slova rychle zapadla ve všeobecném nadšení. Vždyť tehdy téměř všichni věřili, že skvělé nápady se brzy přetaví ve skvělé příjmy. Nestalo se. Internetová bublina zanedlouho praskla. Snad proto, že investorům příliš brzy došla trpělivost. Příliš brzy se nějaký šťoural začal zajímat, kde jsou jeho peníze. K technologiím se poté svět financí obrátil zády a slepou víru nahradila apriorní nedůvěra. Jak je vidno, čas vše urovnal a nová ekonomika znovu nabírá dech.

Kde se bere ta důvěra v lepší zítřky? Myslím, že přímou odpovědnost mají agentury, které provádí průzkumy trhu a vydávají předpovědi dalšího vývoje. Podněcují totiž nereálná očekávání. Jejich prognózy jsou plné optimismu. Z mého pohledu falešného optimismu. Zjevně už jim otrnulo, a proto neváhají znovu sáhnout po silném kalibru nové ekonomiky nyní ještě vylepšené takzvaným internetem věcí. Vždyť to znáte – chytré ledničky, televize, hodinky, auta, všechno bude komunikovat se vším, objeví se zatím neznámé služby, které budou generovat obrovské příjmy.

Opravdu? Ledničku s LCD panelem ve dveřích a připojením k internetu, která sama objednává chybějící potraviny, předváděly IT firmy už před deseti lety. Technologie mezitím významně pokročily, na základním principu se nic nezměnilo. Je to hloupost, která není užitečná ani zábavná. Dokonce není ani pohodlná, což považuji za jeden ze základních předpokladů úspěchu.

Na letošním Gartner Symposium/ITxpo přesto zaznělo, že produkty a služby spojené s internetem věcí prý budou do roku 2020 tvořit polovinu tržeb v oblasti ICT. Naopak trh „tradičních informačních technologií“, kam jsou započítány počítače i chytré telefony a tablety, už neporoste tak rychle jako doposud. Zatímco investice do IT porostou v Evropě v průměru jen o 2,7 procenta do roku 2017, internet věcí vytvoří nové trhy a novou ekonomiku, která poroste o tři sta miliard dolarů za rok. Chápu, že podobné prognózy jsou doslova živou vodou pro investice do firem, které se snaží v té nové ekonomice prosadit.

Teď si možná myslíte, že jsem zapšklý proti startupům a investicím do nových technologií. Věřte, že nejsem. Jenom nahlížím s obavami na fanatické pumpování peněz do nápadů vedených spíše nadšením, že to nějak jde, namísto střízlivé úvahy, k čemu to bude dobré, respektive proč za to někdo bude platit.

Uznávám, že je mnohem snazší strefovat se do nápadů druhých než přijít s vlastním nápadem, jak by měl nový originální produkt nebo služba z oblasti internetu věcí vypadat. A upřímně říkám, že sám nevím. Steve to věděl, ale ten už není. Kdybych to věděl, nedělal bych časopis, ale sháněl investory pro svůj startup. Dokud je ještě čas.

Vyberte prosím sociální síť, se kterou chcete stránku sdílet:

Lukáš Grásgruber

Ing. Lukáš Grásgruber vystudoval elektrotechnickou fakultu VUT v Brně, obor kybernetika. Už během studií zběhl k informatice a v oblasti IT se profesionálně pohybuje od roku 1996. Nejprve jako recenzent, editor, analytik, redaktor a od roku 1999 jako šéfredaktor časopisu IT Systems se zaměřením na podnikovou informatiku. Z lásky k městu, ve kterém vystudoval a dodnes pracuje, působí také jako manažer časopisu Brno Business & Style.

PODOBNÉ ČLÁNKY
Dosud žádné komentáře

Vstupte do diskuze a napište svůj komentář