2014

Názory, komentáře a úvahy ze světa informačních technologií

31

Kvě 2014

ERP systémy ze dvou úhlů pohledu

Autor / v 2014 / Dosud žádné komentáře

Když jsem mířil na konferenci největšího výrobce a dodavatele ERP systémů na světě, přirozeně jsem čekal, že získám nějaké zajímavé informace o trendech ERP. Chyba. Zkratka ERP zde byla doslova tabu. Ve všech liniích programu konference rezonovala jen módní témata jako big data, cloud a mobilita, místy proložená people managementem či prediktivní analýzou.

Přesto jsem si nakonec několik zajímavých postřehů k tématu ERP systémy odnesl. Během neformálních jednání jsem totiž narazil hned na dvě velmi trefná přirovnání.
První z nich vidělo ERP systém podniku jako operační systém v počítači. Musíte jej mít, abyste se efektivně vypořádali se zpracováním transakcí, s podporou základních procesů, s legislativními požadavky atd. Reálnou přidanou hodnotu pro uživatele ale tvoří až aplikace nad ním.

Myslím, že jde o velmi výstižné hodnocení současné pozice a významu ERP systému v podniku. Již mnohokrát totiž bylo řečeno, že k udržení a posílení konkurenceschopnosti podniku je ERP systém podmínkou nutnou, nikoli postačující.

Možná namítnete, že uvedené přirovnání příliš snižuje význam ERP systémů, do kterých je dnes integrováno stále více nástrojů. Ano, manažerské řízení, správa dokumentů nebo například řízení projektů jsou běžnou výbavou moderního ERP systému, který tak zvládá pokrýt většinu obchodních a výrobních procesů podniku. Ostatně když se přidržíme zmíněného přirovnání, běžnou součástí distribuce operačního systému je také spousta doplňkových nástrojů a jsou uživatelé, kteří se základní tovární výbavou počítače vystačí. Stejně tak mnoho podniků vystačí s nástroji, které jim nabízí moderní ERP systém, pro udržení byznysu a do jisté míry i k podpoře jeho růstu. Ovšem pokud má IT reálně pomoci rozvoji konkurenceschopnosti, je zapotřebí se rychle zorientovat v pojmech zmíněných v úvodu, jakkoli nám dnes mohou znít cize.

Ještě více než přirovnání k operačnímu systému se mi líbila úvaha jiného účastníka konference, který přirovnal ERP systém k motoru automobilu. Právě na něm lze totiž možno velmi jednoduše ukázat, jaké vlastnosti je vhodné při výběru nového systému sledovat. Stejně jako u motoru zvažujete u ERP náklady na pořízení, výkon odpovídající potřebám, provozní náklady (náklady na obsluhu a údržbu), náklady na opravy, životnost.

V mnoha firmách, kde stále ještě usilovně šlapou do pedálů v podobě excelovských tabulek, je asi takové přirovnání stěží pochopitelné. Vždyť jejich podnikání jede docela dobře i bez motoru. Ano při jízdě z kopce nebo po rovince stačí sem tam šlápnout a jede se. Jenže málokdo má dnes to štěstí, že jeho podnikání jede klidně po rovné cestě. Stále ostřejší podmínky na trhu jsou jako strmé stoupání. Jistě, i velký kopec jde nakonec nějak ušlapat, ale určitě se přitom pořádně zapotíte. Dobrý motor je v takové situaci velkou výhodou.

Pokud jde o současnou roli ERP systému, znázorňují ji obě přirovnání velmi podobně. Také motor automobilu je nutnou součástí provozu, ale sám o sobě nedává dopravnímu prostředku přidanou hodnotu. Motor není tím, co vás drží na silnici. Není tím, co zajišťuje vaše pohodlí a bezpečnost. Sám o sobě nic neuveze. Na druhou stranu je třeba připomenout, že bez dobře fungujícího motoru vám budou airbagy, vestavěná navigace a vyhřívané sedačky málo platné.

Když jsme si takto hned na dvou příkladech rozebrali, že samotné ERP pro rozvoj konkurenceschopnosti nestačí, slušelo by se na závěr vysvětlit, jaká IT řešení tedy hledat, zavést a využít. Bohužel vám nemohu nabídnout jednoduchou a konkrétní odpověď. Pro každé odvětví a firmu by byla jiná. Obecně ale platí, že největší přínos pro konkurenceschopnost mají řešení, která umožňují lépe porozumět prostředí, ve kterém podnikáme, reagovat na jeho změny, a díky tomu poskytovat zákazníkům lepší služby než konkurence. Možná zní uvedená definice příliš filozoficky, ale nenašel jsem výstižnější.

Vyšlo v časopise IT Systems

Vyberte prosím sociální síť, se kterou chcete stránku sdílet:

Lukáš Grásgruber

Ing. Lukáš Grásgruber vystudoval elektrotechnickou fakultu VUT v Brně, obor kybernetika. Už během studií zběhl k informatice a v oblasti IT se profesionálně pohybuje od roku 1996. Nejprve jako recenzent, editor, analytik, redaktor a od roku 1999 jako šéfredaktor časopisu IT Systems se zaměřením na podnikovou informatiku. Z lásky k městu, ve kterém vystudoval a dodnes pracuje, působí také jako manažer časopisu Brno Business & Style.

PODOBNÉ ČLÁNKY
Dosud žádné komentáře

Vstupte do diskuze a napište svůj komentář