2015

Názory, komentáře a úvahy ze světa informačních technologií

07

Zář 2015

Přivítejme Windows 10

Autor / v 2015 / Dosud žádné komentáře

Kdysi dávno jsem svoji kariéru v redakci začínal jako recenzent hardwaru a velice rád na tu dobu vzpomínám. Dnes už totiž nemám čas trápit počítače zátěžovými testy, i když se o vývoj hardwarových technologií pořád intenzivně zajímám. Využil jsem proto příležitosti a nabídl se kolegům ze sesterské redakce časopisu CAD, že jim trochu pomohu s testováním sestavy jedné lokální značky. Záměrem testu bylo mimo jiné ověřit, jak sestava lokálního výrobce s malosériovou produkcí obstojí v konkurenci nabídky největších globálních značek. Navíc v době, když už se doba sestavování počítačů na míru nebo v malých sériích zdála být nenávratně překonaná. Zjistili jsme, že není.

Popis testované sestavy ani její výsledky sem pochopitelně nepatří. Proto jen ve zkratce uvedu naše zjištění, že z perspektivy čtenářů CADu, tedy profesionálních uživatelů, konstruktérů a designérů, je nabídka lokálních značek vítaným zpestřením jinak unifikovaného sortimentu velkovýroby. Zejména pokud hledáte počítače optimálně přizpůsobené specifickým požadavkům a s maximálním poměrem výkon/cena.

Proč sem ale vlastně pletu test pracovní stanice? Při jejím testování jsem si totiž uvědomil jeden z málo zmiňovaných trendů na trhu IT a sice, že k poklesu prodeje stolních počítačů, který trvá už řadu let přispívá jejich delší životní cyklus, nebo chcete-li morální životnost. Počítač, který jsme testovali, byl sestavený z komponent, které jsou na trhu už více než dva roky. Přesto měl stále co nabídnout a podstatného vylepšení jsme se od té doby dočkali snad jen v poměru výkon/spotřeba, zatímco poměr výkon/cena stagnuje nebo se dokonce vlivem vysokého kurzu dolaru zhoršuje. Zjednodušeně řečeno – ceny hardware vzrostly rychleji než výkon, kapacita a další uživatelsky významné parametry počítačů.

Prodej počítačů se tak musí vypořádat hned s trojí konkurencí. Požadavek na mobilitu práce a větší flexibilitu počítače vedl k odlivu uživatelů od stolních počítačů k notebookům. Rychlý vývoj mobilních zařízení a především tabletů zase přivedl mnoho lidí ke zjištění, že pro převážně pasivní způsob užívání počítače vlastně žádný klasický počítač nepotřebují. A teď se počítače staly konkurencí samy pro sebe. Staré pro nové. Technologický vývoj se nezastavil, ale v několika posledních letech výrazně zpomalil a růst cen tak prakticky vymazal přínos investice do modernějších počítačů.

Zajímavé je, že zatímco u počítačů se životní cyklus prodloužil, u mobilních zařízení se naopak zkracuje. Technologický vývoj je zde totiž velmi dynamický. Výkon a další klíčové parametry (např. konektivita a vlastnosti displejů) jdou kupředu tak rychle, že se poměr cena/užitná hodnota stále relativně rychle zlepšuje. Za tři a půl tisíce dnes koupíte pětipalcový mobilní telefon s výkonným čtyřjádrovým procesorem, qHD displejem a gigovou pamětí, což jsou parametry, ze které jsme před dvěma lety platili dvojnásobek a více. Za osm tisíc dnes koupíte telefon s osmijádrem, 3 GB paměti a Full HD displejem. To je dost dobrý důvod, abyste odložili dva roky starý mobil a šli koupit nový. U počítačů podobný důvod zatím chybí.

A podle mě na tom nic nezmění ani uvedení Windows 10, které podle nedávné prognózy IDC, ale i dalších analytiků, mělo být impulzem k obratu v prodeji počítačů. Často byl přitom zmiňován předpoklad, že zákazníci s nákupem nových počítačů čekají právě na nový operační systém. Myslím si, že přání je zde otcem myšlenky. Proč by to proboha dělali? Ano, Windows 10 jsou velmi dobrý operačním systém, stabilní a výkonný. Stejně jako Windows 8 a Windows 7.

Jediná skupina uživatelů, u kterých vidím reálný důvod k migraci na nový systém a případně i pořízení nového hardware, jsou uživatelé konvertibilních zařízení. Právě na hybridních zařízeních, která mohou plnit roli tabletu i notebooku, najde uplatnění uživatelské rozhraní automaticky přizpůsobované způsobu ovládání (dotykem, nebo klávesnicí a myší) jako jedna z klíčových vlastností Windows 10. Ovšem pozor, na některých starších zařízeních (např. Asus Transformer) funkce přepínání rozhraní nefunguje automaticky. Navíc se už ozvali škarohlídi, kteří zmiňují, že předchozí verze 8.1 měla pro tablety lépe odladěné rozhraní i gesta pro ovládání. Snad to vyřeší první service pack.

Z pohledu podnikového IT je tak ze všech informací kolem Windows 10 zásadní datum 14. ledna 2020. Nevíte proč? Jde o datum, na kdy je ohlášeno ukončení rozšířené podpory operačního systému Windows 7. Do té doby máme o čem přemýšlet. My i Microsoft.

Pokud ale chcete ihned něco udělat pro zvýšení spokojenosti uživatelů (moderně řečeno user experience) vyměňte jim plotnové disky za SSD. Rizika této migrace jsou minimální a pozitivní efekt zlepšení odezvy počítače okamžitý.


7 důvodů, proč přejít na Windows 10, z pohledu IT manažera:

  • Vedení firmy vám pravidelně zvyšuje rozpočet na IT a vy marně hledáte, za co utratit peníze. Nikdo po vás nechce vysvětlit reálnou návratnost investice a spokojí se s ujištěním, že nový systém je moderní a přitom není náročnější než předchozí verze. A to se přece vyplatí.
  • Vaše IT infrastruktura je už odladěná, funkční a stabilní. S její údržbou a podporou koncových uživatelů máte málo práce a nudíte se. Chtělo by to tedy pořádně rozhrábnout a přinést do firmy trochu vzruchu.
  • Jste typ dobrodruha, který má touhu objevovat, kam se v novém systému přesunuly různé funkce a ovládací prvky. Už vás nebaví rutina starého operačního systému, který znáte jako své boty. Chcete se zkrátka naučit něco nového.
  • Rádi čelíte výzvám, a proto se těšíte na řešení problémů, když zjistíte, že některé vaše podnikové aplikace nejsou kompatibilní s novým operačním systémem a webové služby nefungují korektně v novém internetovém prohlížeči.
  • Chcete se opět více sblížit s jednotlivými uživateli ve vašem podniku, kterým budete poskytovat zaškolení pro práci s novým systémem. Kolegové si vás začnou mnohem více vážit, protože budou mnohem častěji potřebovat vaši podporu.
  • Vy i vaši kolegové jste slušní lidé, kteří nemají co skrývat, a proto vám nevadí, když jsou vaše aktivity na počítači sledovány, zaznamenávány a odesílány ke zpracování výrobci operačního systému s cílem dalšího vylepšování jeho služeb.
  • Nemáte barevné vidění, a proto je vám jedno, že nové ovládací prvky jsou monochromatické. Někdo z vašich kolegů s normálním zrakem by snad mohl namítat, že barva je nositelem informace a orientace v prostředí barevných ikon je rychlejší. Jistě mu snadno vysvětlíte, že šedé ikony a bílé linky jsou elegantnější, diskriminovat barvoslepé je zavrženíhodné a spěchat není zdravé. Proto by si měl dopřát dostatek času pro přečtení textových odkazů nebo vyhledání požadované aplikace pomocí fulltextového vyhledávání.

Vyšlo v časopise IT Systems

Vyberte prosím sociální síť, se kterou chcete stránku sdílet:

Lukáš Grásgruber

Ing. Lukáš Grásgruber vystudoval elektrotechnickou fakultu VUT v Brně, obor kybernetika. Už během studií zběhl k informatice a v oblasti IT se profesionálně pohybuje od roku 1996. Nejprve jako recenzent, editor, analytik, redaktor a od roku 1999 jako šéfredaktor časopisu IT Systems se zaměřením na podnikovou informatiku. Z lásky k městu, ve kterém vystudoval a dodnes pracuje, působí také jako manažer časopisu Brno Business & Style.

PODOBNÉ ČLÁNKY
Dosud žádné komentáře

Vstupte do diskuze a napište svůj komentář