2016

Názory, komentáře a úvahy ze světa informačních technologií

15

Úno 2016

IT’s not boring!

Autor / v 2016 / Dosud žádné komentáře

Snad mi laskavý čtenář promine, že jsem si do titulku úvodníku pomohl angličtinou, která je v odvětví informačních technologií beztak všudypřítomná. Jakkoli je náš mateřský jazyk krásný, ve světě jedniček, nul a polovodičů je angličtina mnohdy výstižnější a srozumitelnější. A někdy i zábavnější. Třeba právě v mém případě, kdy se snažím zdůraznit, že svět IT opravdu není nudný. Právě naopak!

Už když jsme do minulého čísla připravili přílohu o aktuálních ICT trendech, s trochou nadsázky jsme v ní varovali, že IT bude letos opravdu divoká jízda. A v aktuálním dvojčísle IT Systems pokračujeme. Trendů a změn ve světě IT je tolik, že jsme jim opět vyhradili podstatnou část únorového vydání. Vybral jsem z nich dva, na které bych zde chtěl zvlášť upozornit.

Změna paradigmatu řízení IT strategie

Pokud jste se s pojmem stínové IT zatím nesetkali, vězte, že je takto označována situace, ve které nejsou IT projekty iniciovány a mnohdy ani řízeny IT oddělením a jsou typicky realizovány i mimo jeho rozpočet. Můžete se také setkat se souvisejícím pojmem end-user computing, který vyjadřuje, že IT strategie je podřízena potřebám koncového uživatele.

Jde o stále častější postup, jehož hlavní důvody jsou zřejmé. Především manažeři jednotlivých oddělení jsou dnes ve vztahu k IT mnohem emancipovanější. Vnímají, že byznysové aspekty IT řešení svým významem jednoznačně převažují nad technologickými, a proto jednají přímo s dodavateli IT řešení. S rostoucím podílem IT služeb poskytovaných z cloudu totiž nejsou technologické aspekty z hlediska uživatele vůbec patrné. Nové IT služby jsou z hlediska liniových manažerů dostupnější a jednodušší, přestože ve skutečnosti jsou technologie v pozadí těchto služeb komplexnější a složitější.

Jistě si dokážete představit, do jak nevděčné role tato strategie staví IT oddělení, které je v lepším případě zatlačováno do pozice údržbáře. V horším případě plní roli hasiče a záchranáře. Hasí problémy se vznikajícími ostrovy izolovaných dat a případně zachraňuje projekty, které se vymkly kontrole.

Věřím, že podobnou situaci dobře znáte i ze své praxe. Stínové IT totiž rozhodně není nový trend. Co ale nové je, že dnes už není stínové IT apriori zmiňováno jako problém, se kterým se musí IT oddělení vypořádat a pokusit se jej eliminovat. Postupem času se totiž stalo zřejmým, že důvody vedoucí ke změně řízení IT strategie jsou natolik vážné, že je IT oddělení musí respektovat a vypořádat se s nimi. To ale neznamená, že by se IT oddělení mělo nechat zatlačit do situace, kdy na ně zbude jen řešení problémů. Naopak musí aktivně vystupovat vůči ostatním oddělením v roli byznys konzultanta. Pokud to neudělá, nahradí je zkušený dodavatel IT a zpracuje si zadavatele, tedy liniového manažera podle svého. Což nemusí být automaticky špatně, ale pro zajištění souladu se strategií celého podniku je vhodná aktivní spolupráce s IT oddělením od počátku projektu, resp. od samotného obchodního záměru. Pozice konzultanta ale předpokládá, že IT oddělení v této nové roli nebude ostatním iniciativu ve vztahu k inovacím ICT rozmlouvat nebo zakazovat.

Je to podobná situace jako v případě konceptů BYOD a BYOC, které také není reálné jednoduše eliminovat jako potenciální riziko, ale je třeba dostat je pod kontrolu a začít s nimi počítat. Prohibice totiž nikdy nefungovala dobře a vždy jen podpořila bujení černého trhu bez ohledu na to, o jakou žádanou komoditu nebo službu se jednalo. Tím spíš, když Evropský soud pro lidská práva rozhodl, že podniky mohou prakticky bez omezení sledovat aktivitu zaměstnanců na firemních zařízeních, aby mohly zjistit, jestli se namísto práce nezabývají soukromými aktivitami. Myslíte si, že se v důsledku uvedeného rozhodnutí všichni hříšníci ihned polepší a začnou sekat latinu? Nesmysl. Jen se tímto rozhodnutím zvýší tlak na rozšíření BYOD a pro IT oddělení to znamená jasný úkol se s tím vypořádat.

Digitální ekonomika, digitální konkurence

Zatímco trend stínového IT ohrožuje pozici a význam IT oddělení a jeho manažera v podniku, hrozba digitální konkurence by mu jednoznačně měla pomoci. Digitální konkurence? Ano, už to poznaly taxislužby, cestovky, realitky, banky, obchodní společnosti… V uvedených odvětvích je rostoucí hrozba digitální konkurence zjevná na první pohled. Podle prvního zmíněného odvětví (taxi) bývá dokonce fenomén digitální konkurence zkráceně označován jako uberizace. I když je to šílené slovo, velmi trefně vyjadřuje situaci, kdy si spokojeně jezdíte s pravou nohou na plynu a levou na turbotlačítku. Jenže náhle se z ničeho nic objeví konkurence a přebere vám „spokojené“ zákazníky díky tomu, že jim dokáže nabídnout službu, která ani nemusí být objektivně lepší. Rozhodně ale nabízí lepší user experience, přičemž její hlavní zbraní je kvalitní webový portál, odladěná mobilní aplikace a špičkové řízení procesů. Že nevíte, co je to ten user experience a zatím jste si (v přeneseném významu) vystačili s kombinací spojka, brza plyn a turbotlačítko? V takovém případě se pravděpodobně velmi brzy stanete dalším ukázkovým příkladem oběti uberizace.

Že se vás to netýká, protože vaše podnikání má pevné základy ve výrobě nebo službách, které nelze nahradit nějakými „internetovými udělátky“? Omyl. Hrozba digitální konkurence, tedy přesněji řečeno hrozba konkurence, která lépe zvládá využití digitálních technologií, se totiž týká i odvětví, jako je např. velkoobchod, logistika a různé segmenty výroby, přestože zde hrozba uberizace není tak zjevná. Určitě bude srozumitelnější, když se novotvar uberizace nahradí tradičními pojmy jako je snižování nákladů, zvýšení efektivity a lepší řízení kvality analýzou provozních nebo výrobních dat. Nebo např. lepší porozumění potřeb zákazníků a zvýšení kvality služeb analýzou zákaznických dat. Příkladů, které bych zde mohl uvést, je mnoho a všechny mají společného jmenovatele – moderní technologie, které se vyplatí sledovat. Je to užitečné a rozhodně to není nuda!

Vyšlo v časopise IT Systems

Vyberte prosím sociální síť, se kterou chcete stránku sdílet:

Lukáš Grásgruber

Ing. Lukáš Grásgruber vystudoval elektrotechnickou fakultu VUT v Brně, obor kybernetika. Už během studií zběhl k informatice a v oblasti IT se profesionálně pohybuje od roku 1996. Nejprve jako recenzent, editor, analytik, redaktor a od roku 1999 jako šéfredaktor časopisu IT Systems se zaměřením na podnikovou informatiku. Z lásky k městu, ve kterém vystudoval a dodnes pracuje, působí také jako manažer časopisu Brno Business & Style.

PODOBNÉ ČLÁNKY
Dosud žádné komentáře

Vstupte do diskuze a napište svůj komentář