2017

Názory, komentáře a úvahy ze světa informačních technologií

30

Srp 2017

Jedna hi-tech lavička chytré město nedělá

Autor / v 2017 / Dosud žádné komentáře

Z obsahu letního dvojčísla bych chtěl upozornit zejména na přílohu IT řešení pro veřejný sektor a zdravotnictví, která se letos nese v duchu mírného optimismu. Přinášíme v ní několik pozitivních příkladů, jak mohou digitální technologie přispět k lepšímu fungování oblastí, které se nutně dotýkají každého z nás. Nemělo by nás proto nechat lhostejnými, že se v úrovni elektronizace veřejné správy propadáme až na chvost civilizovaného světa. Nevěříte? Bohužel pohled do aktuální studie OECD, která analyzuje vývoj digitalizace státní správy a inovace ve veřejném sektoru, je bez nadsázky alarmující.

V některých atributech (např. kybernetické bezpečnosti, nebo dostupnosti a použitelnosti otevřených dat) jsme sice jen lehce pod průměrem, ale v mnoha dalších (např. úroveň elektronické komunikace se státní správou) jsme opravdu až na chvostu sledovaných zemí. Důvodem přitom rozhodně není absence schopných lidí. Vždyť ve veřejném sektoru byla úspěšně zrealizována řada IT projektů. Jenže zatím příliš nefungují jako systém a většinou řeší jen nějakou lokálně nebo věcně omezenou agendu. Proto nemají žádoucí efekt z pohledu zákazníka, tedy občana a pacienta. Příkladem může být koncept chytrých měst, který se u nás v mnoha případech transformoval do PR projektů lokálních politiků, aniž by se peníze investované do nových technologií nějak reálně promítly do zlepšení života obyvatel a návštěvníků města. A tam, kde se podařilo vybudovat nějakou dílčí aplikaci, která uspokojivě funguje, bude brzy třeba řešit problémy integrace a dalšího rozvoje, protože jedna hi-tech lavička chytré město nedělá. Projekty smart city v ČR ale zatím nejsou prezentovány jako součást nějaké promyšlené koncepce. Najít a rozvinout mezi nimi nějaký synergický efekt tak bude velmi obtížné. Všichni námi oslovení odborníci přesto zůstávají optimisty a nabízejí řadu pozitivních příkladů, zatím většinou ze zahraničí.

K výše uvedenému je třeba ještě dodat, že problémy digitální transformace veřejné správy obvykle nemají příčinu v absenci potřebných technologií, nebo schopnosti je implementovat, ale především v nastavení procesů veřejné správy, která mnohdy stále vidí IT jako lepší psací stroj a kalkulačku. Sebelepší technologie nepomohou v systému, který je založený na nekonečném vyplňování formulářů. Veřejná správa je dodnes v podobné situaci jako podniky, které se už před lety snažily nasadit informační technologie tak, že pouze digitálně duplikovaly „papírové“ procesy. Je pochopitelné, že taková digitalizace většinou neměla příliš pozitivní efekt. Je smutné vidět stejné chyby v „podniku“, ve kterém jsme všichni současně akcionáři i zákazníky.

Delší letní pauzy mezi vydáními časopisu využíváme v naší redakci tradičně i k tomu, abychom se podívali na témata a technologie, na které jindy není čas. Letos jsme porovnávali např. vlastnosti různých typů externích disků a testovali šikovný dokovací monitor. Vyzkoušeli jsme také digitální glukometr, který je šikovnou pomůckou pro každého, kdo má problémy s hladinou krevního cukru, nebo chytrý náramek s oxymetrem, který by měl pomáhat lidem s poruchami dechu ve spánku.

Mě osobně letos nejvíce oslovily chromebooky, přestože nejsou žádnou novinkou. Už před lety jsem jich pár vyzkoušel a víceméně zavrhl pro jejich velmi omezené možnosti a přehnanou orientaci na online služby. Nyní ale chromebooky dostávají podporu mobilních aplikací a s rostoucí nabídkou cloudových aplikací a služeb se z nich stávají velmi šikovné a užitečné počítače. Proto jsem se jim začal znovu věnovat. První výstup z mého prázdninového testování najdete na konci aktuálního čísla, případné pokračování záleží především na vás.

Užijte si ve zdraví a pohodě zbytek léta. Brzy na shledanou nad dalším vydáním IT Systems v čase, kdy už den přestane mít navrch nad nocí.

Vyšlo v časopise IT Systems

Vyberte prosím sociální síť, se kterou chcete stránku sdílet:

Lukáš Grásgruber

Ing. Lukáš Grásgruber vystudoval elektrotechnickou fakultu VUT v Brně, obor kybernetika. Už během studií zběhl k informatice a v oblasti IT se profesionálně pohybuje od roku 1996. Nejprve jako recenzent, editor, analytik, redaktor a od roku 1999 jako šéfredaktor časopisu IT Systems se zaměřením na podnikovou informatiku. Z lásky k městu, ve kterém vystudoval a dodnes pracuje, působí také jako manažer časopisu Brno Business & Style.

PODOBNÉ ČLÁNKY
Dosud žádné komentáře

Vstupte do diskuze a napište svůj komentář